Faculty and Staff

NameGroupsJob TitleEmail
Cintia AllyElectives
Drama
Benjamin ArnoldMath
Algebra 1 Honors
Candyace ArnoldSocial Studies
World History
Mozell AxsonElectives
Criminal Justice
Amy AycockScience
6th Science
Jessica BedeauxResource Staff
LEA
Alexis BryanSocial Studies
Social Studies
Leonor BulnesScience
Science
Joan CallowayReading
Reading
Nacha CarmonaCafeteria
Kylee ChildressScience
7th Grade Science
Stephanie ClarkMath
8th Grade Math
Leann ClayLanguage Arts
Language Arts
Rhea ClevelandAdministration
Assistant Principal
Kaitlynn CoatneyElectives
AG
Rosa CollinsCafeteria
Vickey CowardParaprofessionals
Paraprofessional
Kelli CribbsParaprofessionals
Paraprofessional
Arlinda DaferedeESOL, Language Arts
ESOL
Cassandra DanielsReading
Reading
Clara DarbyESE, Language Arts
ESE Inclsuion-6th Grade ELA
Teretha DavisCafeteria
Brandi DeLeonElectives
Medical
Jeremy DentElectives
Physical Education
Lisa EdmundsonCustodial
Night Custodian
Cynthia EdwardsMath
Math
Eric EhrhartGuidance
Guidance 8th Gr, 6th & 7th A - H
Tara EnzMath
Math
Stacey Faulkner-KingESE, Paraprofessionals
Paraprofessional ESE
Zuseth FigueroaCafeteria
Stacey FilyawOffice & Support Staff
Paraprofessional - Secretary
Xavier FreemanReading
8th Grade Reading
Melissa GilesParaprofessionals
Paraprofessional Media Center
Aaron GordonParaprofessionals
Paraprofessional
Linda GriggsOffice & Support Staff
Terminal Operator
Sarah HarboeLanguage Arts
7th Grade ELA
Marsha HardenCafeteria
Dawn HardyElectives
Band
Marie HarrisESE, Science
ESE Inclusion-8th Grade Science
Brenda HuntScience
Science 6th Gr
Jannette-Marie.HagerMath
Math
Nicole JobinLanguage Arts
Language Arts
Dwayne JohnsonAdministration
Assistant Principal
Mike JohnsonCustodial
Night Custodian
Fabriene JonesGuidance
Guidance 6th Gr, 7th Gr I - Z
Lauren KenneyResource Staff
Science Coach
Linda KindleCafeteria
Alyssa KingESE, Math
ESE Math
Ashley KingSocial Studies
Social Studies
Alexandra LajaraESE, Language Arts
ESE ELA
Karen LattanzeOffice & Support Staff, Paraprofessionals
Clinic
Bettie LattimoreESE
IND
Luisa De LucaElectives
Art
Thomas MallerneeAdministration
Dean
Charlotte Maloy-CorbetteESE
ESE
Dorothy MaltosCafeteria
Lea MartinMath
Pre-Algebra
Sean McCallMath
7th Grade Math
Dionne McGarrParaprofessionals
Success Coach
Karissa MederosElectives
Chorus
Mily MendozaCafeteria
Luisa MeyerElectives
Spanish
Shenika MikeESE, Paraprofessionals
Paraprofessional
Gregory MontalvoScience
7th Grade Science
Norma MonteroCafeteria
Barbara MurenResource Staff
Network Manager
Samuel OrtizElectives
Guitar
Rachel OstrowMath
6th Grade Math
Karen ParkerOffice & Support Staff
Principal's Secretary
Michele ParmerElectives
Agriculture
Russell PattersonCustodial
Day Custodian
Evette PetithommeESE, Paraprofessionals
Paraprofessional
Erin RaineyLanguage Arts
ELA
Milton RamosElectives
Physical Education
Sylvia RichardsonReading
Reading
Coretta Rivers-CuylerESE
IND
Christopher RobertsAdministration
Principal
Danylette RodriguezSocial Studies
Civics
Judith RohrbackParaprofessionals
Paraprofessional
Veronica RosadoOffice & Support Staff
Paraprofessional - Secretary
Michael SanchezSocial Studies
Social Studies
Lisa ShroyerScience
Science 7th Gr
Katie Jane ShytleAdministration
Assistant Principal
Debralee SilvaSocial Studies
6th Grade Social Studies
Teone SimmonsLanguage Arts
ELA
Aimee SmithSocial Studies
Social Studies
Shauntia SmithESE, Language Arts
ESE Support
Brian StampeESE, Math
ESE Inclusion-7th Grade ELA
Christina StampeESE
ESE
Ashylnn StodghillScience
Science
Vivian TrevinoCafeteria
Cafeteria Manager
Shawn TyreResource Staff
Testing Coordinator
Anizya VargasParaprofessionals
Paraprofessional
Jade VenturaElectives
Physical Education
Howe WallaceElectives
Physical Education
Kelley WalmsleyLanguage Arts
6th Grade Language Arts
Terrence WalshElectives
Business
Quanetta WashingtonElectives
Strings
Samantha Zier-SwaffordLanguage Arts
6th Language Arts